Nová technologie – vodíkem poháněné vozy se stávají realitou

V posledních letech se objevují nové technologie, které by mohly přimět většinu lidí k přechodu na ekologický způsob cestování. Jedna z nich je vodíková technologie, která se stává realitou až teď. V tomto článku se podíváme na to, co to je vodíkem poháněný vůz a jak vlastně funguje.

Jak funguje vodíkem poháněný vůz?

Vodíkové auto je poháněno elektromotorem, který získává energii z palivových článků. Palivové články uvolňují energii pomocí reakce mezi vodíkem a kyslíkem, což produkuje pouze vodu a teplo. Tento proces se nazývá elektrochemická reakce, kde se z vodíku a kyslíku vytváří elektřina.

Například Toyota Mirai nebo Hyundai NEXO jsou vodíkové vozy, které již jsou na trhu k dispozici. Mají nádrž na palivo, které umožní autu jet asi 500 km na jedno natankování. Toto natankování vodíku trvá jen několik minut, což je srovnatelné se standardním natankováním benzinového auta.

Výhody vodíkových vozů

Vodíkové vozy mají několik výhod oproti běžným benzinovým a dieselovým vozům. Zaprvé, nevytvářejí emise CO2 a dalších znečišťujících látek, což je velký přínos pro ochranu životního prostředí. Druhá výhoda je tichý chod elektromotoru. Vodíkové vozy jsou velmi tiché a to je výhoda v mnoha oblastech, jako například ve městech.

Třetí výhoda je rychlost nabíjení. Na rozdíl od dobíjení baterie u elektromobilů, nabíjení palivových článků trvá jen několik minut. Čtvrtou výhodou je dlouhý dojezd na jedno natankování.

Nevýhody vodíkových vozů

I když mají vodíkové vozy mnoho výhod, jsou v současné době omezené. Zaprvé, nedostatečná infrastruktura pro vodíkové tankování. Většina vodíkových stanic se nachází jen v mnoha velkých městech. Další nevýhodou jsou velmi vysoké náklady na výrobu vodíkového auta. Ty jsou stále více než dvakrát dražší než běžné elektromobily.

Budoucnost vodíkových vozů

I když jsou vodíkové vozy v současné době omezené, v budoucnu se může situace rychle změnit. S narůstající poptávkou a rozvojem infrastruktury se může stát synonymem pro ekologické způsoby mobility.

Očekává se, že bude více společností, které se zaměří na vývoj vodíkových vozů a infrastrukturu pro vodíkové tankování. V současné době se většina vodíkových stanic vyrábí v Japonsku a Koreji, ale v budoucnu se mohou objevit i jinde po celém světě.

Je vodíkem poháněné auto pro mě?

Pro kohokoliv, kdo hledá dlouhé vzdálenosti bez emisí a s rychlým nabíjením, je vodíkem poháněné auto jasnou volbou. Pokud se ale často pohybujete mimo velká města, kde jsou vodíkové stanice, vodíkové auto by nejspíše nebylo vhodné pro vás. Vodíkové automobily stále něco stojí, a také musíte brát v úvahu ceny vodíku a náklady na pravidelné servis.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru