V dějinách jsou státy, které přežijí jen proto, že se v pravý čas rozhodnou ustoupit stranou. Co kdyby takovým státem bylo i Československo během druhé světové války? Jak by se to projevilo nejen na české historii, ale celosvětově?
Rozhodnutí odmítnout obsazení
Poté, co se hitlerovské Německo dožadovalo Sudet v roce 1938, mohlo být Československo rozhodnější a nenechat se obsadit. Co kdyby tehdejší prezident Edvard Beneš stál pevněji za svým rozhodnutím? Pokud by československá armáda byla připravena a nehodlala se nechat obsadit, situace by se mohla zvrátit a druhá světová válka by se mohla vyvinout jinak.
Neutralita státu a bezpečí obyvatel
Předpokládáme-li, že by se Československo rozhodlo odmítnout obsazení, musíme také přemýšlet o možných důsledcích. Bylo by to určitě rizikové a velmi pravděpodobně by vedlo k válce. Co kdyby se ale Československo rozhodlo přijmout neutralitu a nechat velmoci bojovat mezi sebou o světovou nadvládu? V takovém případě by se národ mohl vyhnout zbytečným obětem a útrapám.
Druhá světová válka a Československo
V případě, že by se Československo rozhodlo být neutrální, bude mít ke konci války silnější pozici, což by pro národ bylo zcela nové. Očekávejme, že by se po válce v západní Evropě a na západním Balkáně situace odvíjela stejně jako tomu bylo v realitě. Nicméně, situace na východní frontě by mohla být trochu jiná. Sovětský svaz bude potenciálně ztrácet boj bez spojenců na jeho západní straně, což by znamenalo větší tlak na sovětská města.
Politické důsledky
Samotný status Československa by byl velmi odlišný, pokud by zůstal neutrálním. Místo v rámci národně socialistické Evropy by mohl být více integrální v evropském kontextu. Nicméně, otázkou je, zda by se vůbec mohl stát demokratickým státem, pokud by se na konci války ocitl na sovětsko-německé hranici.
Úvaha o životě bez bojů a tragédií
Je snadné se nadchnout pro alternativní historii, ale vzít to na osobní úroveň, pomyslet si, jak by to mohlo ovlivnit naše životy, by bylo mnohem těžší. Obecným rysem této tématiky je to, že každá volba, i ta nejmenší, může mít zásadní dopady na naše životy.
Otázky a odpovědi
Bylo by neutrální Československo vůbec možné?
To se nedá jednoznačně říct. Historické události byly většinou výsledkem rozhodnutí státníků a národních vůdců. Pokud by se Českoslovenko rozhodlo být neutrální, muselo by to být rozhodnutím prezidenta a vlády.
Byl by to realistický scénář?
Opět, těžko říct. V tuto chvíli je to jen otázka spekulace. Pokud by se ale Československo rozhodlo být neutrální, mohlo by to na historii druhé světové války změnit spoustu věcí.
Bylo by lepší, kdyby se stalo?
Také obtížné říct. I když by ušetřilo mnoho životů, muselo by se to stát rozhodnutím všech zúčastněných stran, což bylo a stále je velmi obtížné.