Co je to VPN a k čemu se používá

Co je VPN?

VPN (Virtual Private Network) je technologie, která umožňuje spojení vašeho počítače s jinými počítači prostřednictvím šifrovaného a zabezpečeného připojení k internetu. Tato technologie vytváří tzv. virtuální soukromou síť, která vypadá jako soukromá síť, ale je propojena přes veřejnou síť.

Jak funguje VPN?

Jakmile se počítač s VPN připojí, začne se s ostatními počítači vytvářet šifrované spojení. Tento proces zahrnuje vytvoření šifrovaného tunelu, který zajišťuje, že data jsou zabezpečena a nemohou být odposlouchávána. Po vytvoření tohoto tunelu mohou pak uživatelé přistupovat k zařízením DNS a internetovému provozu přes VPN.

Kde se VPN používá?

VPN se používá hlavně k zabezpečení přenosu dat mezi různými síťovými prvky. Často se používá v obchodních firmách nebo pro vzdálené přístupy k firemním serverům. Další využití VPN je při cestování do cizích zemí. VPN vám umožní připojení k internetu, jako byste byli v jiné zemi, což může být užitečné pro získání přístupu k obsahu, na který byste neměli přístup z vaší země.

VPN je také oblíbené pro stahování obsahu, který je jinak zakázán ve vaší zemi, například pro streamování videa nebo pro přístup k blokovaným webům.

VPN

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru