Účinné tipy pro úklid v kuchyni

Máte v kuchyni mnoho produktů, které můžete použít k úklidu místo nezdravých chemických přípravků. Místo syrového octa můžete použít jablečný ocet smíchaný s vodou na úklid podlahy, stůlů, nádobí i kuchyňských spotřebičů. Přidejte několik kapek esenciálního oleje levandule nebo máty pro osvěžení vůně. Místo dezinfekce z obchodu můžete použít roztok sody a vody na dezinfekci kuchyňské linky a sporáku. Pro čištění troubu smíchejte vodu a jedlou sodu do pasty. Když potřebujete odstranit zbytky jídla z pánev a hrnců, použijte směs soli a sody.

Pořiďte si organizéry

Velkou výzvou v kuchyni je udržování pořádku. Pořídění organizérů na talíře, nádobí a potraviny vám pomůže udržet věci na svém místě a současně ušetří místo. Můžete zakoupit různé druhy organizérů – od košů na odpadky až po stojany na koření. Dokonce můžete vyrobit vlastní organizéry pomocí recyklovaných materiálů, jako jsou plechovky a krabice od obuvi.

Nakoupit můžete na specializovanách eshopech s domácími potřebami.

Zapojte celou rodinu

Úklid není jenom vaše zodpovědnost. Zapojte celou rodinu a plánujte úklidové aktivity společně. Rozdělte si úkoly, kdo umyje nádobí, vynese odpadky a utře kuchyňskou linku. Najděte způsoby, jak zútulnit kuchyň, aby se každý člen rodiny cítil pohodlně a podílel se na vytváření čistého a příjemného prostředí.

Níže najdete několik praktických tipů na úklid v domácnosti s využitím přírodních prostředků:

 1. Čištění povrchů:
  • Kyselina citronová: Smíchejte šťávu z citronu s vodou a použijte směs k čištění povrchů, jako jsou kuchyňské linky, stoly a dřevěné podlahy.
  • Ocet: Smíchejte bílý ocet s vodou (poměr 1:1) a použijte směs jako čistič na sklo, zrcadla a dlaždice.
  • Jedlá soda: Vytvořte pastu z jedlé sody a vody a použijte ji k čištění tvrdohlavých skvrn na sporácích, troubách nebo umyvadlech.
 2. Odstraňování zápachu:
  • Kávové zrno: Položte několik čerstvých kávových zrn do misky a umístěte je do lednice, aby pohltily nepříjemné zápachy.
  • Sůl a ocet: Smíchejte sůl a ocet a použijte směs k odstranění zápachu ve vypouštěcích potrubích nebo odpadních koších.
 3. Čištění trouby:
  • Citronová pára: Vložte do trouby misku s vodou a šťávou z citronu a zahřívejte troubu na nízkou teplotu. Pára pomůže změkčit usazeniny a zápachy, což usnadní čištění.
 4. Čištění koberců a textilií:
  • Jedlá soda: Posypte jedlou sodou na koberce nebo čalounění a nechte působit přes noc. Poté odsávejte, abyste odstranili nečistoty a zápachy.
  • Octový roztok: Smíchejte vodu a ocet (poměr 3:1) a použijte roztok na odstranění skvrn na kobercích nebo textiliích.
 5. Odstraňování vodního kamene:
  • Ocet: Navlhčete ubrousek v octu a umyjte místa s vodním kamenem, jako jsou kohoutky nebo sprchové hlavice. Opláchněte teplou vodou.
 6. Odstraňování plísní:
  • Tea tree olej: Smíchejte několik kapek tea tree oleje s vodou ve spreji a nastříkejte postižené oblasti. Nechte působit a poté otřete hadříkem.
 7. Čištění nádobí:
  • Soda bikarbona: Posypte špetku jedlé sody na špinavé nádobí nebo hrnce a poté je umyjte horkou vodou a mycím prostředkem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru