Pravda nebo Lež? – Mýty o zdravé výživě

Ve světě zdravé výživy kolují mnohé mýty, které celou oblast velmi složitě a matoucím způsobem komplikují. Mnoho lidí neví, které informace jsou skutečně pravdivé a které jsou jen výplodem bohatých spisovatelů kuchařek a instruktorů fitness. Následující článek se pokusí odhalit pár z nich a uvést na pravou míru, co je skutečnost a co jenom fáma.

Jíst třikrát denně je zdravější než časté malé porce jídla

Tento mýtus je velmi rozšířený a mnoho lidí ho stále bere jako pravdu. Nicméně existuje spousta výzkumů, které dokazují, že časté menší porce jídla jsou pro lidský organismus mnohem zdravější. Tím, že se stravujeme častěji, udržujeme stabilní hladinu cukru v krvi a současně se snižuje riziko přejídání, které je častou příčinou nadváhy.

Bezlepková dieta je hubnutí in

V posledních letech jsme se setkali s obrovským nárůstem popularity bezlepkové diety. Mnoho lidí ji však volí v domnění, že tím zhubnou, i když netrpí žádnou formou celiakie. Pravdou je, že bezlepková dieta není vhodná pro každého a nezaručuje automaticky hubnutí. Bezlepkové potraviny neznamenají automaticky nízkokalorické potraviny a pokud si je nahradíte nekvalitními alternativami, může se vaše váha spíše navýšit.

Vejce zvyšují hladinu cholesterolu v krvi

Tento mýtus je již dlouho opakovaný a bohužel i velmi rozšířený. Přítomnost cholesterolu ve vejcích neznamená automaticky, že míra cholesterolu v krvi poroste. Skutečnost je taková, že v těle si naše játra hořčí sami nejvíce cholesterolu. Nicméně, neznamená to, že byste měli jíst vajíčka v nekonečných množstvích. Vejce jsou bohatým zdrojem bílkovin a dalších živin, ale je dobré se držet doporučené denní dávky jednoho až dvou vajec.

Biopotraviny jsou vždy zdravější

Biopotraviny si získávají stále rostoucí popularitu a lidé je berou jako synonymum pro zdravou výživu. Nicméně ne všechny biopotraviny jsou nutně zdravější než běžné konvenční potraviny. Některé biopotraviny mohou obsahovat stejné množství cukru, tuku či kalorií jako běžné potraviny. Je důležité nezaměňovat slovo “bio” s automatickou zdravou volbou. Zde hodně záleží na tom, jaké potraviny si vyberete.

Nejsou tedy veškeré rady ohledně zdravé výživy, které slýcháte, pravdou. Mnoho z nich je opřeno o nesprávná fakta či neupravenou informaci. Proto je nutné být kritický a nevěřit na první dobrou. Pokud si nejste jisti, můžete se vždy poradit s odborníky z oblasti výživy.

Přejít nahoru