V dnešní době technologie se množí konspirační teorie o tom, jak vládní agentury sledují každý náš krok. To, co kdysi znělo jako sci-fi, se stává realitou a mnoho lidí se bojí, že jsou stále více omezováni ve svých svobodách.
Co nám káže Optic Nerve?
V roce 2014 britská zpravodajská agentura GCHQ odhalila svou operaci s kódovým jménem Optic Nerve. Cílem bylo shromažďovat obrovské množství obrázků z webkamer uživatelů internetu bez jejich vědomí. Tyto obrázky byly poté použity k rozpoznávání obličejů a identifikaci osob.
Velmi podobnou technologii používá i americká NSA (National Security Agency) v rámci svého programu PRISM, který shromažďuje obrovské množství dat od Google, Yahoo, Facebook a dalších společností. Skrze tyto data jsou sledovány nejenom cílené osoby, ale i běžní lidé, kteří používají tyto služby.
Sledování a získávání dat
Agentury jako NSA a GCHQ mají vlastní aparát pro sledování dat, ale také spolupracují s dalšími společnostmi, jako jsou mobilní operátoři nebo operátoři internetového připojení. Tyto společnosti jsou pak nuceny poskytovat informace o svých uživatelích, jako jsou odchozí hovory, SMS, přístup na internet a další data.
V roce 2013 Edward Snowden odhalil celý světový program sledování americkou NSA. Tento program, který se nazýval XKeyscore, dokázal sledovat prakticky jakoukoliv online aktivitu, kterou uživatel vykoná. Vládní agentury tedy mohou snadno monitorovat náš internetový provoz i přes soukromé sítě, jako je VPN.
Celosvětové reakce
Po Snowdenově odhalení došlo k celosvětové vlně obav ohledně našeho soukromí na internetu. Mnoho zemí se rozhodlo podniknout kroky k omezení vládního sledování a zpřísnit zákony ohledně ochrany osobních dat.
Jiné země, jako je Čína nebo Rusko, se naopak inspirovaly a vytvořily své vlastní programy sledování a cenzury internetu.
Co můžeme udělat?
Naneštěstí je těžké před vládním sledováním skutečně utéct. Existují však způsoby, jak svou online identitu ochránit a zabezpečit. Jedním z nejlepších způsobů je používat silné hesla a dvoufaktorové ověřování. Také můžete používat VPN nebo soukromé sítě pro přístup na internet.
Bohužel nic vás však úplně neochrání před vládním sledováním. Proto je nejdůležitější udržovat svá práva a používat svůj hlas k udržení svobod a demokracie.