Co by se stalo, kdyby se Velká Británie spojila s Německem během 2. světové války?

Alternativní historie je fascinující téma, které se často otáčí kolem otázky “co kdyby”. Jedno z největších “co kdyby” zahrnuje spojení dvou velmocí během druhé světové války – Velké Británie a Německa.

Jak by proběhlo spojení?

V roce 1939 při vypuknutí války mezi Německem a Velkou Británií byla myšlenka na spojení těchto dvou národů naprosto nemožná. Británie byla pevně odhodlána bránit se nacistickému Německu. Nicméně, pokud by Británie viděla možnost spojení, její rozhodnutí by možná bylo jiné.

Představme si, že Británii by vedl jiný premiér, který by to viděl jako stoprocentní možnost vyhrát válku pomocí výrobní kapacity německého průmyslu. Nebo pokud by se Británie nalézala ve situaci, že by neměla výběr a byla by nucena spojit se s Německem, aby se ubránila společnému nepříteli – Sovětskému svazu.

Jaká by byla Alternativní historie?

V případě spojení by druhá světová válka skončila rychleji s jasným vítězstvím spojených sil nad Německem. Vláda Velké Británie by mohla ovlivnit nacistickou politiku a zabránit holokaustu a dalším zločinům proti lidskosti. Spojení by také vedlo k rychlejšímu konce války v Tichomoří a znamenalo by konec války tím, že by se Japonsko vzdalo bez boje.

Tohle by mohlo znamenat přelomové období v evropské historii. Stará rivalita mezi národy by mohla být zažehnána a nová éra spolupráce by se mohla rozbít. To by mohlo vést ke stabilitě, míru a větší prosperitě v celé Evropě.

Co by se nestalo?

Již jednou skončila válka neuvěřitelným způsobem, kdy Stalinova armáda osvobodila Berlín. Pokud by se Británie spojila s Německem, mohlo by to znamenat, že by Sovětský svaz byl pod velkým tlakem, aby bojoval s Německem a Británií, místo toho, aby se soustředil na boj s Japonskem.

Výsledkem by také mohla být celková jiná podoba světové politiky. Pokud by se spojení skutečně stalo, mohlo by to ovlivnit další vztahy mezi zeměmi, jmenovitě Francií a mohlo by to dokonce vést k rozdílným aliancím v budoucnosti. Spojené státy by také mohly být ovlivněny důsledky tohoto spojení, a to jak diplomaticky tak i ekonomicky.

Co by bylo lepší?

Zamyslet se nad tím, co by se stalo, kdyby k takovému spojení mezi Německem a Velkou Británií došlo, není lehké. Vývojové předpoklady a faktory, které by se musely splnit, nejsou reálné ani teoreticky, už jen kvůli velikosti a politickým rozdílům mezi oběma zeměmi. Pokud by to však bylo možné, spojení by mohlo znamenat novou éru a první krok ke stavbě sdružené Evropy, která by se stala nejdůležitějším aktérem v mezinárodních vztazích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru