Dějiny jsou plné zvratů a alternativních scénářů, které vyvolávají fascinaci a zamyšlení nad tím, jakým směrem by se mohl svět ubírat, kdyby se určité události nikdy nestaly. Jedním z nejvýznamnějších momentů minulého století byla bezesporu druhá světová válka, jejíž průběh a důsledky formovaly moderní dějiny. Pokud bychom si však představili, že Adolf Hitler, postava, která se nesmazatelně zapsala do paměti lidstva, nikdy nepřišel na svět, otřáslo by to základy moderní historie daleko více, než si dnes mnozí uvědomují.
Politické konstelace bez Hitlera
Bez Hitlerova vzestupu by Německo pravděpodobně zůstalo demokratickým státem, jehož ekonomika se po první světové válce a následné hospodářské krizi začala zvolna zotavovat. Namísto nacistické ideologie by se politické spektrum pravděpodobně ubíralo směrem k socialistickým nebo liberálním proudům, které by se mohly snažit o vytvoření silného a stabilního bloku pro ochranu demokracie. Takový vývoj by byl schopen zabránit expanze totalitních režimů v Evropě a mohl by dokonce poskytnout impulz k dalšímu prohlubování spolupráce mezi státy.
Zajímavým faktem je, že pokud by se Hitler nikdy nenarodil, mohla by v Evropě nastat mnohem silnější Pakt mezi Francií, Británií a dalšími státy, což by nejenom oslabilo nástup fašismu v Itálii, ale také by posílilo mírové snahy na kontinentě. Historie ukazuje, že přátelské vztahy mezi těmito národy v období před druhou světovou válkou byly slabé a roztržené, což dalo prostor pro růst militarismu a neustálé napětí.
Kulturní a technologický rozvoj
S odstraněním Hitlerových totalitních tendencí by se zřejmě i kulturní a technologický rozvoj ubíral zcela jiným směrem. Místo potlačování uměleckého vyjadřování a exilu mnoha nadaných umělců a vědců by se Německo mohlo stát opět centrem evropské kultury a vědy. Vědecký pokrok, který byl vytržen tragédií holocaustu a války, by mohl vzkvétat, což by do značné míry změnilo tvář vědeckých objevů a technických inovací. Mnoho významných fyziků, kteří uprchli ze země kvůli perzekucím, by pravděpodobně vyvinulo své nápady v domovských laboratořích namísto vzdálených univerzit.
Navíc by se ve světě bez Hitlera zcela změnily mezinárodní vztahy. Místo studené války zaměřené na vymezení proti sobě stojících bloků by mohla nastat éra intenzivní spolupráce, která by vedla k rychlejšímu rozvoji mírových iniciativ a snahy o kolektivní bezpečnost. Důsledky takového alternativního vývoje by mohly být patrné nejen v oblasti hospodářství, ale také v otázkách sociálních práv a mezinárodní spravedlnosti.
Odhady toho, jak by vypadala naše současnost, pokud by se Adolf Hitler nikdy nenarodil, možná vyznívají jako fantazie, avšak z pohledu konceptu kulturní evoluce a historického vývoje by stály za hluboké zamyšlení. V této alternativní realitě bychom pravděpodobně byli svědky mnohem různorodější a dynamické Evropy, kde by se minulost, místo odrazu nesmyslného konfliktu, stala příběhem svobody a spolupráce. Schopnost vidět dějiny jako možné galerie alternativních osudů nám pomáhá lépe porozumět jak minulosti, tak i přítomnosti.