Existuje mnoho pověr a mýtů o rostlinách a jejich emocích. Někteří lidé tvrdí, že rostliny mají schopnost cítit radost, paine nebo dokonce lásku. Ostatní věří, že to jsou pouhé fámy a že rostliny jsou jen mechanické bytosti, neschopné prožívat jakékoliv pocity.
Rostliny a signály
Existují však výzkumy, které nasvědčují tomu, že rostliny mohou reagovat na své okolí a komunikovat mezi sebou. Například když jsou napadeny škůdci, produkují určité chemické látky, které varují ostatní rostliny v okolí. Tato komunikace slouží jako obranný mechanismus a pomáhá rostlinám přežít.
Elektromagnetické pole
Existuje také teorie, že rostliny mají schopnost vnímat elektromagnetické pole okolo sebe. Zde je zajímavá studie provedená v roce 2014 v Číně, která ukázala, že rostliny byly schopny detekovat elektromagnetická pole s frekvencí, která odpovídá mozkové činnosti lidí. To je překvapivé zjištění, které by svědčilo o tom, že rostliny mají zvláštní schopnosti, které dosud neznáme.
Přirozená reakce
Navzdory těmto náznakům je však většina vědců skeptická kromě přesně stanovených regulačních mechanismů a obranných mechanismů rostlin prokazatelnými chemickými látkami. Vědci se domnívají, že rostliny nemají nervový systém, který by jim umožňoval citové prožitky, a že jejich reakce jsou pouze výsledkem různých biochemických procesů.
Pravda nebo lež?
Odpovědět na otázku, zda mají rostliny skutečně city, zatím není možné s jistotou. Existuje spousta náznaků a teorií, které ukazují na možnost citlivosti rostlin, ale zatím neexistuje žádný jednoznačný důkaz.
Můžeme tedy říci, že toto téma zůstává otevřené a vyžaduje další výzkum. Je fascinující přemýšlet o možnosti, že všechny živé organismy – včetně rostlin – by mohly mít nějakou formu citlivosti a soudržnosti s okolím.