Nový zákon o zaměstnancích na dohodu: Jak ovlivní budoucnost tvé práce?

Vláda schválila nový zákon o zaměstnancích na dohodu. Co to pro tebe znamená a jaký bude mít dopad na tvou budoucnost v práci?

Co přináší nový zákon?

Nový zákon by měl zajistit větší práva zaměstnancům, kteří pracují na dohodu. Měl by především omezit nadměrné využívání této formy zaměstnání a zlepšit pracovní podmínky lidí, kteří na dohodu pracují stálým způsobem. Budou mít nárok na větší počet volných dnů, stanovení minimální mzdy a právo na nemocenskou. Firmy také budou muset lépe zohledňovat sociální společenskou rovinu při přijímání zaměstnanců na dobu určitou.

Jak to ovlivní firmy a zaměstnance?

Pro firmy to bude znamenat zvýšení nákladů a nutnost dodržovat přísnější právní předpisy. Zvláště pro malé podniky to může být problémem. Zaměstnanci na dohodu se však dočkají větší ochrany při práci a stanovení minimální mzdy jim zajistí lepší finanční podmínky. Tímto krokem se také stane zaměstnání na dobu neurčitou atraktivnější a lidi budou mít snazší možnost se do něj dostat.

Jaké jsou přínosy a nevýhody nového zákona?

Mezi hlavní přínosy patří zlepšení pracovních podmínek a ochrana zaměstnanců. Více volných dnů, větší nárok na nemocenskou a stanovení minimální mzdy pro zaměstnance na dohodu jsou velkým krokem. Navíc, zákaz využívání této formy zaměstnání pro pracovní pozice, které jsou vlastně stálé, by mohl omezit využívání tzv. “dohodářského” zaměstnávání. Nevýhodou je určitě nárůst nákladů pro firmy, zejména malé podniky, a riziko, že by mohlo dojít k riziku snížení počtu pracovních míst.

Jaké jsou další kroky?

Zákon by měl být schválen parlamentem a měl by vstoupit v platnost v průběhu příštího roku. Nyní je na řadě vláda a parlament, aby řešili možné připomínky a upřesnění, které by mohly vzniknout. Zároveň se v průběhu plánovaného roku asi bude sledovat, jaký bude mít zákon vliv na firmy a zaměstnance, aby se mohly případné nedostatky opravit.

Je to dobrá změna?

Zajisté. Snaha vlády o zlepšení podmínek pro zaměstnance na dohodu, a tím i omezování zneužívání této možnosti lidské práce, je vskutku plán, který by měl být chválen. Avšak, zákon může mít i negativní dopad na některá malá podnikání a v praxi může dojít k řadě nejasností. Nicméně, v konečném důsledku by měl zákon přinese podstatné zlepšení v oblasti práva pracujících na dohodu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru