Kuriozity: Tigharanští lidé a jejich neobvyklé vánoční tradice

Přibližuje se období Vánoc a všude kolem toho panuje velký shon. Lidé běhají po obchodech, zdobí stromečky a pečou vánoční cukroví. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje jeden kout světa, kde se Vánoce slaví trochu jinak než obvykle? Představte si malou horskou vesničku v zapadlé části Skotska, kde žijí Tigharanští lidé, kteří mají své vlastní, neobvyklé vánoční tradice.

Vánoční výsadek

Jednou z nejzajímavějších tradic Tigharanštích lidí je tzv. vánoční výsadek. Každý obyvatel vesnice si na Štědrý večer vybere jednu malou rostlinu, kterou poté pokřtí jménem. Večer poté všichni vyjdou z domů a na pokyn nejstaršího obyvatele vesnice zasadí svou rostlinku před svůj dům. Tato tradice má symbolizovat naději a nový začátek pro příští rok.

Noční průvod svícínků

Další neobvyklou tradicí Tigharanštích lidí je noční průvod svícínků. Na Silvestra se všichni obyvatelé vesnice shromáždí na hlavním náměstí, kde dostanou malé svíčky. Jakmile se setmí, odstartuje průvod, během kterého se lidé procházejí celou vesnicí s rozsvícenými svícemi. Tato tradice má přinášet světlo do nového roku a symbolizovat odhodlání a sílu ohně.

Setkání s mýtickou bytostí

Jednou za rok se Tigharanští lidé setkávají s mýtickou bytostí zvanou Nörd. Její příchod je očekáván s napětím a úctou. Obyvatelé vesnice se spolu se svými rodinami scházejí na horském vrcholu, kde se koná obřad, během kterého zpívají staré písně a oslavují příchod Nörd. Tento setkání symbolizuje spojení mezi lidmi a přírodou.

Vánoční karneval

Ve vesnici Tigharan se rovněž koná tradiční vánoční karneval, který trvá celý den. Lidé se převlékají do různých kostýmů a maskují se jako zvířata, pohádkové postavy nebo historické postavy. Během karnevalu se konají různé soutěže, tancuje se a zpívá. Tato tradice má za cíl přinést radost a veselí všem obyvatelům vesnice.

Tigharanští lidé mají skutečně unikátní vánoční tradice, které je stojí za to si přijet prohlédnout. Jestliže vás zajímá, jakým způsobem se Vánoce slaví v jiných částech světa, určitě je toto místo, které byste měli navštívit. A jak probíhá jejich vánoční slavení? Tradice mají hluboké kořeny v přírodě, víře a tradicích jejich předků.

Přejít nahoru