Zraková diagnostika pomocí oftalmoskopu: jak optik odhalí oční problémy

Jak funguje oftalmoskop

Oftalmoskop je základní diagnostický nástroj optometristy a oftalmologa, který jim pomáhá vidět uvnitř očního pozadí. Optik nebo oftalmolog používají oftalmoskop k prohlídce očního pozadí pacienta. Oftalmoskop má světelný zdroj a zenitovou část, která umožňuje specializovanému lékaři vidět oční pozadí jednoduše a rychle. Protože oční pozadí je dobře osvětlené, doktor může vidět retinu a další části oka, aby mohl diagnostikovat případné problémy.

Proč se používá oftalmoskop

Oftalmoskop hodně pomáhá lékařům v diagnostice a poskytuje vizuální podporu pro diagnózu mnoha očních onemocnění. Může být použit k diagnostice diabetické retinopatie, glaukomu, makulární degenerace, cévních chorob a jiných problémů v očním pozadí. Optometristé a oftalmologové používají oftalmoskop k prohlídce očních abnormalit, například nedostatečného přívodu kyslíku a cévních poškození, jakož i k detekci infekce očí, zánětu a změn v oční tkáni.

Jak se provádí prohlídka pomocí oftalmoskopu

Ke kontrole očního pozadí optik obvykle sedí před pacientem. Může být nutné otestovat jeho zrakovou ostrost, aby bylo možné vyhodnotit, zda jsou v očích jakékoliv problémy, které mohou ovlivnit pacientovu schopnost vidět. Lékař kontroluje jedno oko po druhém a žádá pacienta, aby se podíval na světle zdroj v oftalmoskopu. Tato zkouška je obvykle velmi rychlá a může trvat jen několik minut.

Pokud lékař zjistí nějaké abnormality, může předepsat dodatečné testování, například optickou koherenciografii (OCT), která pomáhá identifikovat strukturální změny v strukturách oka. Pacientovi bude také pravděpodobně proveden test zraku, aby bylo možné zjistit, jak závažný je jeho zrakový problém.

optometrista

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru