Historie
Běh na lyžích se řadí mezi nejstarší zimní sporty a jeho kořeny sahají až do pravěku, kdy doprava po sněhu byla nezbytnou činností lidí žijících v horských oblastech. V Evropě se běh na lyžích rozšířil v 19. století a začal být populární jako sportovní aktivita. V roce 1924 se již běh na lyžích objevil na prvních zimních olympijských hrách.
Technika běhu na lyžích
Pro správnou techniku běhu na lyžích je důležité, aby byly lyže vybaveny dostatečně kvalitními vázáními, která umožňují přenos sil z těla sportovce na lyže. Techniku běhu na lyžích lze rozdělit na dvě části: klasickou a bruslařskou. V klasickém stylu je důležité, aby byl střed těla poměrně vysoko nad lyžemi a aby sportovec správně ovládal hůlky. Při bruslařském stylu jsou lyže vzájemně odděleny, takže je třeba dbát na správnou koordinaci nohou a rukou.
Zdravotní výhody a bezpečnost
Běh na lyžích je velmi prospěšný pro zdraví, protože posiluje svaly celého těla, zlepšuje kardiovaskulární kondici a podporuje metabolismus. Při správném provedení této sportovní aktivity minimalizujeme riziko zranění, avšak při nesprávné technice hrozí pády a úrazy zejména kloubů a páteře. Proto je třeba si před začátkem běhu na lyžích uvědomit svou fyzickou kondici a případně se poradit s odborníkem na zimní sporty či fyzioterapeutem.