Zajímavosti k čínskému Novému rok 2021

Tradice a historie

Čínský Nový rok 2021 slaví Šikun, tj. rok býka. Trvá od 12. února 2021 do 31. ledna 2022. Tato oslava je považována za nejdůležitější svátek v čínském kalendáři. Historie tohoto svátku sahá až do 14. století př. n. l., kdy se slavilo léto. Podle legendy jeden z bohů, Meng Jinghui, o tomto oslavě nic nevěděl a po listopadu se snažil dohánět ztracený čas, což přimělo další bohy, aby se rozhodli pro slavení Nového roku o měsíc dříve.

Zvyky a tradice

V den Nového roku každý úkliduje svoji domácnost a sváteční stůl připraví na hosty. Důležité jsou také lucky red envelopes, červené obálky s penězi, které se dávají dětem v rodině a přátelům. Červená barva symbolizuje štěstí a to, že se peníze dostaly do „špatných“ rukou, se důvěrně neřeší. Na slavnostní stole se objevuje také ryba, ale při podávání je třeba dbát na to, aby z ní všichni dostali stejné kousky, to zajišťuje naplnění společného stolu.

Covid-19 a omezení

Svátky Nového roku bývají velmi lidnaté a jsou spojeny s velkými shromážděními. V souvislosti s pandemií Covid-19 je ale v této oblasti nutná obezřetnost. Čínská vláda se proto rozhodla zavést speciální opatření, aby zabránila šíření nákazy. Mluvčí čínské Národní zdravotní komise, Mi Feng, oznámil, že bude důležité zvýšit hygienická opatření, přijímat efektivní kroky k prevenci a řídit komplexní plán pro výraznější ovlivnění viru.

čínský Nový rok

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru