Výsledky výzkumu: Přirozená zvířata mají schopnost rozpoznávat tváře

Vědci již dříve prokázali, že lidé a některá zvířata dokážou rozpoznat tváře, ale prokáže tuto schopnost i ostatní zvířecí druhy? To byla otázka, na kterou se zaměřil tým vědců z Univerzity v Helsinkách.

Výzkum

Výzkumníci použili speciální testovací metodu, kterou aplikovali na zvířecí druhy jako například vrubozobé zvířata, šelmy, primáty a další.

Díky této metodě naučili zvířata poznávat různé tváře, od neznámých až po tváře lidí, se kterými byla zvířata již dříve seznámena. Testování probíhalo tak, že zvířata viděla fotografie tváří a následně musela vybrat, zda se na fotce objevuje známá nebo neznámá osoba.

Výsledky

Zjistilo se, že zvířata mají schopnost rozpoznat tváře stejně jako lidé. Dokázala to až 90% zvířat, která procházela testováním. U některých zvířat bylo dokonce zjištěno, že se dokáží naučit poznávat tváře pomocí jiných částí těla, jako jsou například ruce.

Jak tuto schopnost využívají zvířata v přírodě? Například šelmy se pomocí této schopnosti dokážou rozejít od nepřátelských jedinců a naopak najít své kořist.

Závěr

Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že schopnost rozpoznávat tváře je mnohem všeobecnější než jsme si mysleli. Ukazuje to i na to, že zvířata nejsou jen primitivní stvoření, ale mají mnoho sofistikovaných schopností.

Časté dotazy

Jaký druh zvířat se účastnil výzkumu?

Výzkumníci testovali různé druhy zvířat, a to vrubozobá zvířata, šelmy, primáty a další.

Jak využívají zvířata tuto schopnost v přírodě?

Šelmy se pomocí této schopnosti dokážou rozejít od nepřátelských jedinců a naopak najít své kořist.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru