Stres a jeho vliv na zdraví

Co je to stres?

Stres není nic jiného než fyziologická reakce na jakékoli vnější nebo vnitřní podněty, jež jsou pro nás náročné. Tyto podněty mohou být například práce, rodina, zdravotní problémy nebo vztahy. Stres samotný nedělá nikomu problémy – je to situace, jak s ním umíme zacházet, co může mít negativní dopady na naše zdraví.

Projevy stresu

Stres projevuje únavou, úzkostí, podrážděností a náchylností k chorobám, jako jsou různé kardiovaskulární nebo onkologická onemocnění. Často dochází k neustálému pocitu napětí a vystresování, což může vést k deprese. Důležité je však nezapomenout na akutní projevy stresu, jako jsou bolesti hlavy a zápěstí, bolesti břicha, nespavost, neboť ty mohou být mnohem nepříjemnější.

Prevence stresu

Postarat se o sebe a své zdraví je předcházením stresových situací. Je nutné dbát na pravidelné cvičení, zdravý spánek a výživu. Druhým důležitým krokem je mít rozumný harmonogram. Nastavte si jasný rozvrh pracovních i volných dnů. Pokud je život plný hektiky a stresu, nemusíte se pod něj podřizovat. Udělejte si čas sami na sebe a své okolí.

Copingové metody na stres

V seznamu základních copingových metod jsou cvičení jógy či meditace. Tyto aktivity podporují relaxaci a pomáhají nám se naladit na pozitivní vlnu. Důležité je také umět říct ne. Pokud vás někdo žádá o něco, na co zrovna nemáte čas nebo energii, řekněte to. Pokud máme správně naladěnou mysl, dokážeme pak říct ano těm věcem, na které máme sílu či chuť.

stres

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru