Šetříte na energiích? Tyto tipy vám mohou pomoci ušetřit!

Vyšší a vyšší účty za energie jsou velkým problémem spousty domácností. Jak ale můžeme šetřit a snížit spotřebu v domácnosti? V následujícím článku najdete pár tipů, jak si ušetřit a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

Hledejte úsporné alternativy

Nejlepší způsob, jak snížit náklady na energie, je snížit spotřebu. Rozhodně si nechte poradit od odborníků při výběru spotřebičů, které spotřebují méně energie a zároveň díky úsporným opatřením přispívají k ochraně životního prostředí. Při nákupu se zaměřujte na energetické štítky, aby bylo jasné, kolik energie bude daný spotřebič spotřebovávat.

Využijte přírodní světlo

Snažte se využívat přirozeného slunečního světla co nejvíce. To je nejenom příjemné pro vaše zdraví, ale i pro vaši peněženku. Zkuste nechat otevřené závěsy nebo žaluzie, aby se sluneční světlo dostávalo do vašeho domu co nejdéle. V případě, že je to možné, instalujte si rovnou solární panely na střechu a využijte zdarma energii ze slunce.

Minimálně využívejte klimatizaci

Mnozí lidé využívají klimatizace jak doma, tak v práci. Je ale potřeba mít na paměti, že klimatizace spotřebovávají velké množství energie. Jakmile tedy není nutné je mít zapnuté, raději je vypněte. Pokud se ale opravdu neobejdete bez klimatizace, nabízejí trh také ekologické alternativy, jako jsou chytré klimatizace nebo systémy chlazení, které spotřebují méně energie a šetří tak i peníze.

Podívejte se na vaše osvětlení

Pokud nemůžete nebo nechcete využívat přirozené osvětlení, zaměřte se na světelné zdroje. Vhodná volba osvětlení může ušetřit velké množství energie a peněz. Jednou z možností jsou LED žárovky a úsporné fluorescentní trubice, které mají delší životnost a spotřebují méně energie než klasické žárovky.

Vyberte si správné topení

Vaše topení může mít velký vliv na výši vašich účtů. Ohřát celý dům v zimě je velkým spotřebitelem energie – snažte se tedy najít efektivní způsob, jak ohřát jen místnosti, kde aktuálně pobýváte. Kromě toho můžete vybírat i mezi různými zdroji tepla – například plynový kotel nebo tepelné čerpadlo jsou úspornější alternativou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru