První elektromobil na kyslíkový pohon

Kyslík – nenápadný plyn, který však může revolučně změnit svět automobilového průmyslu. Vědci zatím neúnavně hledají alternativní zdroje energie, které by nahradily fosilní paliva a snižovaly tak emise skleníkových plynů. Jedna skupina badatelů si řekla: “Proč nepoužít kyslík jako zdroj pohonu pro elektromobily?” A tak vznikl první elektromobil na kyslíkový pohon.

Nová technologie

Tým výzkumníků se pod vedením doktora Jamese Thompsona rozhodl zkusit něco naprosto nového. Namísto tradičních baterií se rozhodli využít kyslíkového akumulátoru, který by mohl představovat výrazné zlepšení v dosahu a výkonu elektromobilů.

Kyslíkové akumulátory mají oproti bateriím jednu obrovskou výhodu – jejich kapacita není omezena. Kyslík je všude kolem nás a tím pádem by auta na kyslíkový pohon nemusela zastavovat a dobíjet se na nabíjecí stanici, ale mohla by prostě vzduch s kyslíkem čerpat přímo ze vzduchu. Tím by se zvýšil dojezd elektromobilů a zkrátily se doby jejich nabíjení.

Význam objevu

Pokud by se tato technologie osvědčila, mohla by mít převratný dopad na celý automobilový průmysl. Elektromobily by se mohly stát skutečně praktickou alternativou k vozům na benzín, naftu nebo elektřinu. Kapacita akumulátorů by už nebyla omezujícím faktorem a elektromobily by mohly nabízet podobný dojezd jako klasické vozy s fosilními palivy, s velkou výhodou nulových emisí skleníkových plynů.

Dá se očekávat, že zájem automobilových společností o tuto technologii bude veliký. Pokud se podaří vyřešit technické i ekonomické výzvy vývoje kyslíkových akumulátorů, můžeme se brzy dočkat prvního elektromobilu na kyslíkový pohon na silnicích.

Časté otázky a odpovědi

Je elektromobil na kyslíkový pohon bezpečný? Ano, elektromobil na kyslíkový pohon není nebezpečný. Kyslíkový akumulátor je naprosto bezpečný a nedochází u něj k samovznícení nebo explozi.

Proč je kyslík vhodný jako zdroj pohonu? Kyslík je všude kolem nás a tím pádem neomezený zdroj energie. Navíc kyslíkové akumulátory mají velkou kapacitu a umožňují elektromobilům jezdit na dlouhé vzdálenosti bez nutnosti častého nabíjení.

Kolik stojí výroba elektromobilu na kyslíkový pohon? S aktuálními technologiemi je výroba elektromobilu na kyslíkový pohon nákladnější než výroba tradičních elektromobilů. S rozvojem technologií by se však náklady mohly snížit a elektromobily na kyslíkový pohon by se mohly stát cenově konkurenceschopnými.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru