Proč jsou červené panda označovány jako “falešné”

V dnešním článku se budeme věnovat nenápadné, ale přesto velice zajímavé rostlinožravé savčí šelmi – červené pandě.

Kdo je červená panda a proč se tak jmenuje?

Červená panda, která je někdy také označována jako “malá panda”, není vlastně ani medvěd ani panda. Patří do samostatné čeledi Ailuridae a je jediným žijícím zástupcem svého rodu. Jejich jméno pochází z červeného zbarvení srsti, které má podobné jako velká panda. Za svoji domovinu si vybrali vysokohorské lesy v Himálaji a na jihovýchodě Asie.

Proč jsou červené panda označovány jako “falešné”

Zajímavostí, kterou možná málokdo ví, je to, že červené pandy byly původně označovány jako “pravé pandy”, zatímco krásná velká panda byla známá jako “falešná panda”. To se ale v roce 1869 změnilo, když byla objevena velká panda a červená panda se tak musela uchýlit k novému označení.

Druhým důvodem, proč jsou červené panda označovány jako “falešné” je to, že se na pohled velmi podobají malému druhu lišky, který se vyskytuje v Asii. A právě kvůli této podobnosti český přírodovědec Oldřich Nejedlý navrhl červenou pandu označit pojmem “falešná panda”. Tento název se uchytil a červené pandy jsou jím označovány dodnes.

Jaké jsou další zajímavosti o červených pandách?

Červené pandy jsou velmi tichými zvířaty, která se živí téměř výhradně bambusovými listy a větvemi. Díky těmto stravovacím návykům mají jimi konzumovanou potravu velmi dobře stravitelnou – dokonce mnohdy lépe než samotné pandy velké. Ačkoliv jsou červené pandy nejaktivnější v noci, během dne si rády zdřímnou na stromech a uspí se do spleti větví.

Jedním z nejzajímavějších rysů červených pand je to, že na rozdíl od většiny savců vydávají zvuky podobné křiku a vysokému kdění. Tyto zvuky vydávají hlavně během období rozmnožování, kdy se samci snaží upoutat pozornost samice.

Jaké hrozby číhají na červené pandy?

Červené pandy patří mezi ohrožená zvířata a v poslední době se jejich počty významně snižují. Mezi hlavní hrozby patří ztráta přirozeného prostředí, kdy dochází k vykácení lesů a vlivem klimatických změn se mění i jejich prostředí. Dále se ale jedná i o pytláctví a lov, který je spojený s následným prodejem jejich kůže a srsti. V posledních letech se však díky zvýšené ochraně těchto zvířat podařilo počty stabilizovat a snížit počet pytláků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru