Pravda nebo Lež? Zda je čokoláda prospěšná pro zdraví

Čokoláda je jedním z nejoblíbenějších sladkých pokrmů na světě. Dlouho se však spekuluje o tom, zda je opravdu zdravá, nebo naopak příliš kalorická a škodlivá pro náš organismus. V tomto článku se podíváme na různé studie a výzkumy, které se tímto tématem zabývají a zjistíme, zda je čokoláda skutečně prospěšná pro naše zdraví nebo ne.

Přínosy čokolády pro zdraví

Několik studií ukázalo, že kvalitní čokoláda obsahující vyšší procento kakaa může mít několik pozitivních účinků na náš organismus. Především je bohatá na flavonoidy, což jsou antioxidanty, které pomáhají předcházet srdečním onemocněním a snižují krevní tlak. Dále čokoláda obsahuje i železo, hořčík a vápník, důležité minerály pro správnou funkci našeho těla.

Kromě toho může čokoláda působit jako antidepresivum, protože obsahuje tyobromin, který zvyšuje hladinu serotoninu v našem mozku. Serotonin je hormon, který ovlivňuje naši náladu a pocit štěstí. To může vysvětlovat, proč se mnoho lidí cítí šťastnějších po konzumaci čokolády.

Negativa čokolády pro zdraví

Je však důležité si uvědomit, že přílišná konzumace čokolády může mít negativní dopad na naše zdraví. Čokoláda obsahuje velké množství cukru a tuku, a pokud ji jíme v nadměrném množství, může se to projevit na naší váze a zvýšeném riziku obezity. Navíc někteří lidé mohou být citliví na obsaženou kofein a při přestupku mohou zažít nervozitu a nespavost.

Dalším problémem je také to, že většina čokolád na trhu je příliš zpracovaná a obsahuje jen malé množství kakaa. Tyto čokolády často obsahují spoustu cukru a nasycených tuků, které jsou pro nás škodlivé. Proto je důležité vybírat si kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa a nižším podílem cukru.

Závěr

Čokoláda může mít několik pozitivních účinků na naše zdraví, pokud ji konzumujeme v míře. Je však důležité si vybírat kvalitní produkty s vysokým podílem kakaa a omezit příjem cukru. Stejně tak je důležité dodržovat správnou stravu a celkově zdravý životní styl. Pokud se rozhodnete čokoládu konzumovat, dělejte tak s mírou a raději si vybírejte čokoládu s vyšším obsahem kakaa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru