Počítání oveček před spaním: Pravda nebo Lež?

Večer si lehneme do postele a před spaním si rádi počítáme ovečky. Tento rituál pro nás představuje relaxaci a pomáhá nám uvolnit mysl. Ale je opravdu pravda, že počítání oveček nám pomáhá usnout? Nebo se jedná jen o mýtus?

Vědecký pohled na počítání oveček

Podle výzkumů je počítání oveček účinnou technikou relaxace, avšak není pro všechny lidí stejně účinná. Vědci tvrdí, že rozptýlení pozornosti kvůli monotónní činnosti, jako je počítání, může napomoci usínání. Počítání oveček může také fungovat jako forma meditace, která nás uklidňuje a připravuje na spánek.

Psychologický pohled na počítání oveček

Počítání oveček může být i psychologickým trikem. Když se soustředíme na imaginární obraz ovcí, naše mysl je odkloněna od každodenních starostí. Počítání oveček tak představuje jakousi formu přemostění mezi bděním a sněním.

Některé metody jsou účinnější než jiné

Mezi jedny z nejúčinnějších metod počítání oveček patří vizualizace ovcí, přičemž si každou ovečku představíte podrobně a detailně. Další možností je například spočítání ovcí i se zvukem blekotu, což může být velmi uklidňující. Nicméně ne všichni lidé mají s počítáním oveček pozitivní zkušenosti. Někteří lidé se naopak při této činnosti stresují a více se rozhodí, což kvůli dlouhému uspávání není vhodné.

Je to pravda nebo lež?

Počítání oveček není zaručená metoda pro každého. Někomu může pomoci rychle usnout, zatímco jiný dotyčný se tímto způsobem jen těžko dostane ke spánku. Nejlepším způsobem je vždy testování jednotlivých technik a nalezení té, která nejlépe vyhovuje našim potřebám.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru