Co jsou oceány a jak vznikly?
Oceány jsou největší vodní plochy na planetě Zemi, kterých existuje celkem pět – Atlantský, Indický, Jižní, Severní a Tichý oceán. Tyto velké vodní plochy vznikly během stáří Země a jsou napojeny na sebe přes úzké průlivy, které fungují jako propojení mezi jednotlivými oceány.
Většina oceánů je slaná a jedná se o čtyři pětiny celkového objemu vody na Zemi. Slanost oceánské vody se pohybuje mezi 3,1% a 3,8% v závislosti na konkrétním oceánu a místě. Oceány hrají důležitou roli v klimatických procesech, jako jsou oceánské proudy a oceánské cirkulace, které ovlivňují počasí a klima na Zemi.
Kde se nacházejí oceány a jak jsou hluboké?
Oceány pokrývají zhruba 71% zemského povrchu a nacházejí se hlavně na jižní polokouli. Největší oceán, Tichý oceán, se rozkládá mezi Asii a Severní Amerikou na západě a Austrálií a Jižní Amerikou na východě.
Každý oceán má svůj vlastní systém podmořských hor, roklí a pánví. Díky technologickému pokroku jsou dnes známy i nejhlubší místa těchto oceánů, jako například Mariánská rokle v Tichomoří, která je se svými 11 033 metry nejhlubším místem na Zemi.
Jaké jsou nejvýznamnější druhy živočichů a rostlin v oceánech?
Oceány jsou domovem mnoha neuvěřitelných druhů živočichů a rostlin, jako jsou žraloci, kytovci, krabi, koráli, mořští draci a velryby. V oceánech žijí také mikroskopické organismy, jako jsou plankton a fytoplankton, které tvoří základ potravního řetězce.
V současné době je mnoho druhů v ohrožení kvůli přelovům, změnám klimatu a znečištění oceánského prostředí. Za posledních několik let byla proto přijata opatření, jako jsou ochranné zóny a mezinárodní dohody o omezování rybolovu, na ochranu těchto cenných ekosystémů.