Oceány – tajemná místa plná života a nebezpečí

Oceány představují 70 % zemského povrchu

Oceány jsou jednou z největších záhad naší planety. Představují totiž neuvěřitelných 70 % zemského povrchu. Voda, která se v nich nachází, má obrovský vliv na podnebí i výskyt života na zemi. Oceány jsou také domovem pro mnoho druhů zvířat a rostlin, a to i pro takové, které nejsou známy vědeckému světu. Mezi největší oceány patří Tichý, Atlantský, Indický a Jižní oceán.

Oceány jsou plné života

V hloubkách oceánů se skrývají celé ekosystémy, které jsou závislé na těch nejmenších organismech. Například plankton je pro oceány zcela nezbytný, neboť produkuje kyslík a je zdrojem potravy pro jiné živočichy. V oceánech najdeme obrovské množství druhů ryb a korálů, každým rokem se však mnoho druhů stává ohroženými. Například sledění, tuňáci a žraloci dosud utrpěli vlivem lovů a změny klimatu velké ztráty.

Oceány skrývají i nebezpečí

Oceány jsou krásná a fascinující místa, ale také plná nebezpečí. Při bouřlivém počasí mohou být také vlny nebezpečné až smrtelné. Na řadě míst se vyskytují zuby zubatých žraloků, manťule, medúzy a jiná nebezpečí. Pro potápěče je důležité si uvědomit nebezpečí, se kterým se mohou setkat a dodržovat bezpečnostní opatření.

Ocean

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru