Objevte kouzlo norských fjordů

Norské fjordy jsou jedním z nejoblíbenějších cestovních cílů v Evropě. Tyto úžasné skalnaté kaňony s řekami a vodopády jsou přírodním pokladem, který stojí za návštěvu. Podívejme se blíže na to, co norský fjordový svět nabízí.

Geografie a historie

Fjordy jsou nádherné a malebné hluboké zálivy vzniklé v období ledového doby. Většina norských fjordů se nachází na západním pobřeží země a byla formována během posledních 2 až 3 milionů let. Nejznámější norské fjordy zahrnují Geirangerfjord, Sognefjord, Hardangerfjord a Nærøyfjord. Tyto nádherné fjordy jsou mezi největšími na světě a jsou pod ochranou UNESCO.

V Norsku se fjordy staly klíčovým faktorem pro rozvoj území, jelikož poskytují ideální rozmístění pro rybolov a obchodování. Historie norských fjordů je úzce spojena s lodní dopravou, rybolovem a výrobou dřevěného uhlí.

Co vidět a dělat

V norských fjordech není nouze o zajímavá a nepřehlédnutelná místa. Pro milovníky přírody jsou tady fascinující zážitky, jako třeba plavba lodí, turistika a pozorování vodopádů a vodních ptáků. Geirangerfjord je nejznámějším norským fjordem, který nabízí úchvatné výhledy na zasněžené hory a nádherné zelené útesy.

Blízko fjordů jsou velmi oblíbené stezky pro turisty, kteří chtějí prozkoumat norskou krajinu. Stezky nabízí skvělé procházky a turistické výlety a přinášejí spoustu pozitivních zážitků. K dispozici jsou také cyklistické trasy a jezero, které nabízí rybolov a další aktivity. Hardangerfjord nabízí procházky po ovocných sadech a návštěvu města Odda, kde se nachází několik krásných vodopádů a mohou se zde výtečně zkombinovat turistika a vodní sporty.

Kdy jet

Nejlepší čas pro návštěvu norských fjordů jsou měsíce od dubna do června a od srpna do října. V létě je zde více turistů, ale mnoho oblastí je otevřených a přístupných pouze v létě. Zimní období se zde vyskytuje také a nabízí turistům mnoho zimních sportů a skvělých krajinných scenérií, ale s nižší teplotou.

Bezpečnost

Před cestou do norských fjordů je důležité být obezřetní a mít plán v případě nečekaných událostí. Voda bývá za studena, stejně jako počasí, což může způsobit potíže při plavbě nebo turistice. Také byste měli mít vždy v ruce dostatečné množství potravin a nápojů.

Nezanedbávejte přípravu a mějte na paměti, že pobřeží Norska je víceméně neobydlené a v náročných podmínkách, takže buďte připraveni na všechny situace, které by mohly vzniknout.

Odpovědi na běžné otázky

Je v Norsku draho? Ano, Norsko není levné místo pro cestování. Ceny se srovnají s těmi v jiných západních evropských zemích.

Je Norsko bezpečné? Ano, Norsko má velmi nízkou kriminalitu a je obecně bezpečné pro turisty. Nicméně, při cestování přes odlehlé oblasti dejte pozor a mějte plán v případě nečekaných událostí.

Je nutné si pronajmout auto? V norských fjordech je dobré mít nějaké dopravní prostředky, ale ne vždy to musí být auto. Je zde veřejná doprava, jako tyčící se autobusové zastávky a lodní přístavy po celé zemi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru