Neuvěřitelné fakty o kávě, které jste nejspíše nevěděli

Káva – oblíbený nápoj mnoha lidí po celém světě. Její chuť a vůně se stala pro mnoho lidí každodenní nutností. Co ale víte o historii kávy a o jejích alternativách v jiných kulturách?

Původ kávy

Pokud byste chtěli vědět, odkud pochází káva, potřebujeme se podívat do Etiopie, kde se poprvé pěstovala v 15. století. Časem se však její pěstování rozšířilo do různých částí světa, včetně Kolumbie, Indie a Brazílie, kde se dnes produkuje nejvíce kávy na světě. Věděli jste ale, že první kávová plantáž byla založena pouze před 370 lety? Tato plantáž se nacházela na území dnešního Jemenu.

Alternativy kávy

V některých zemích, jako je Japonsko nebo Jižní Korea, si lidé oblíbili pití zeleného čaje namísto kávy. Navzdory této skutečnosti patří Spojené státy, Německo a Brazílie k největším spotřebitelům kávy na světě. A co Vy, pijete raději kávu nebo zelený čaj?

Origami z kávových lístků

Káva může inspirovat nejenom umělce, ale také nadšence do papírování, kteří vytvářejí neuvěřitelná origami z kávových lístků. Dokážete si představit malou kočičku, kterou si můžete poskládat pouze z jednoho kávového lístku?

Káva jako řidičský průkaz

Skoro bychom zapomněli na jedno z neuvěřitelných fakta o kávě. V roce 2010 byla v Jižní Koreji přijata novela zákona, podle které řidiči, kteří pijí více než 5 šálků kávy, musí podstoupit test na stálost rukou před tím, než usednou za volant. Jak moc pití kávy ovlivnilo Vaše řidičské schopnosti?

Statistiky o kávě

V roce 2019 se celosvětově vypilo přibližně 141,6 milionů 60 kg pytlů kávy, což odpovídá více než 9 bilionům šálků kávy. Každá druhá osoba, kterou potkáte na ulici, tedy pravděpodobně ráno popíjí kávu.

Tolik nevídaných a zajímavých faktů o kávě. Jakou máte raději Chuť? A víte, jak se připravuje čístá turecká káva?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru