Nejen přítel, ale také léčitel: Jak náš domácí mazlíček ovlivňuje naše zdraví

Úvodem se věnujme otázce, jak náš domácí mazlíček vlivem své přítomnosti ovlivňuje naše zdraví a pohybuje se v něm v řadě překvapivých rovin. Zakládáme se na vědeckých poznatcích, které nevylučují ani skrytý psychický vliv, který na nás tito čtyřnozí přátelé vyvíjejí.

Psychické zdraví na prvním místě

Podle nejnovější studie zveřejněné v časopise BMC Psychiatry, majitelé psů a koček jsou více pravděpodobněji úspěšní v boji s psychickými obtížemi. Tento skutečnost lze přičíst faktu, že mazlíčci pomáhají snižovat hladinu stresu a úzkosti. Pravidelný každodenní kontakt se zvířetem dokáže navodit pocit pokoje a klidu, což může v praxi znamenat téměř okamžitou úlevu od zátěžových situací.

Ovšem nejen v rámci psychické stránky má přítomnost domácího mazlíčka celou řadu benefitů. Například u děti, které vyrůstají s domácími zvířaty od malička, bývá mnohem nižší výskyt alergií. Zvířata totiž pomáhají posilovat imunitní systém dětí.

Na závěr ale upozorňujeme, že každý tvor si zaslouží péči a naslouchání. Krmení, hraní se a společně strávený čas, to je cesta ke zvýšení ozdravného efektu, který mazlíčci na své majitele mají. Právě zvířata mnohdy tvoří most mezi člověkem a přírodou, který stojí za to překročit a pro který můžeme být nesmírně vděční.

Přejít nahoru