Tipy na dárek ke druhým narozeninám

Ve dvou letech dítě nejvíc ze všeho baví všechno to, co děláte Vy. Napodobování Vašich činností dává velký prostor pro učení se vlastním dovednostem. Blízkost rodiče je důležitá, ale i zkoušení si činností samostatně. Sice už jsem pozorovala velký rozdíl mezi tím, jestli se jedná o kluka nebo o holku, v tom, co ho zajímalo, ale práce se mnou byla daleko důležitější než autíčka. Takže i kluk se učil vařit, prát prádlo, žehlit, prostě cokoliv, co mu přišlo jako zajímavá činnost. 

Děti se mnou v té době vařili v opravdové kuchyni, ale pak i samostatně jsem pozorovala hry na totéž. Hračky, které napodobovaly kuchyň a všechno v ní,  byly tehdy velmi vítané. Nádobí, příbory, i jídlo. Z toho důvodu jsem do sortimentu zařadila velkou škálu takových hraček. Najdete tu tedy dětské kuchyňky, nádobí, i "hrací" jídlo, vše však v dřevěné, kovové nebo jinak pro mě přijatelné kvalitní variantě. 

 

Samozřejmě vaření to bylo proto, že velkou část dne strávily děti se mnou, tedy u mých činností. Když přišlo období, kdy je bral s sebou tatínek třeba na zahradu nebo něco opravovat, rázem se změnili (kluk i holky) na opraváře, montéry, zahradníky. Prostě činnosti dospělých dominují tomuto období. Já hlasuji za vrchované podporování tohoto období, zkoušení i na hračkách, ale i v realitě. Protože jsou to činnosti, které se dětem potom v dospělosti určitě hodit budou (na rozdíl od sezení u televize) a ony samy cítí, že je potřeba se to naučit. :)

Pokud napodobovací hry nejsou to, co by Vašeho miláčka zaujalo, tak mám ještě několik dalších tipů. Děti zpravidla hodně baví hudba, tancování a hračky, kterými dokáží vyluzovat zvuky. Rozhodně se vždy přimlouvám za to, aby namísto elektronických hraček byly prostě používány hudební nástroje. Dítě zjistí, co dokáže. Kterým pohybem, co způsobí a má možnost si samo zkoušet. Rozvojově mi to připadá vhodnější než to, že "zmáčknu tlačítko a něco zahraje". Ve dvou letech to však ještě není na žádný sofistikovaný nástroj, maximálně možná flétnu. Ale používání různých rachtadel a cinkadel dětem už jde a moc si to užívají. Nejvíc je to bude bavit víte kdy? Samozřejmě když si to budete užívat s nimi. Hrát, zpívat si, rachtat i tančit. TADY najdete široký výběr hudebních nástrojů vhodných pro takhle malé děti.

 

A protože ve dvou letech už většina dětí čile běhá a užívá si ježdění na čemkoliv, možná by jim udělalo radost nějaké pěkné odrážedlo. Často už ve dvou letech nějaké používá. Ale co jsem vysledovala u svých dětí... dopravních prostředky jim taky není nikdy dost. :)