Tipy na dárek k prvním narozeninám

První narozeniny jsou období, kdy je objevování světa v plném proudu. Buď už chodí nebo brzo bude. Nenechá nic na pokoji, všechno musí vzít do ruky a zjistit, jak se s tím zachází. Pro tenhle věk je zkoumání to nejdůležitější na světě. Pro mnoho dětí dokonce důležitější než jídlo nebo spaní. Rozvíjí se motorika, zejména ta hrubá.

Nejlepší je vždycky zvolit dárek, který odpovídá aktuálním zájmům dítěte. Když jsem volila takové dárky, které byly “ještě o kousek napřed”, tedy myšleno, co to dítě zvládne až za nějaký čas, nebyly úspěšné. Možná proto, že to byl ode mě, i když nevědomky, pokus o tu motivaci k rozvoji. Ale když se mi podařilo se trefit do toho, co dítě právě zajímalo, to bylo jásání.

K těm prvním narozeninám to zpravidla byly opravdu hračky na rozvoj hrubé motoriky. Hodně radosti udělaly zatloukačky nebo nasazovací hračky.

Pokud to vnímáte jako moc jednoduché, možná ještě lepší jsou motorické kostky. Ty jsou vždy kombinací prvků pro rozvoj různých motorických dovedností a dítě si s nimi vyhraje delší období, podle toho, jak se jeho zájmy střídají.

Také u nás hodně radosti udělala vždycky základní dětská stavebnice. Která, že to je? No přece dřevěné kostky. Ať už bez obrázků nebo s nimi, je to mezi hračkami dítěte naprostý základ. I kdyby nemělo žádné jiné, tak s kostkami se dají dělat divy. Z pohledu dítěte se dají stavět zámky, věže, silnice, kdo ví co. Z pohledu dospělého pomáhají dítěti rozvíjet fantazii, prostorovou představivost, logiku, i tu motoriku.