Naplněné skříně, přeplněné police, stoly zasypané věcmi, které stěží používáme. Tak by mohl vypadat popis řady domácností. Avšak kultura minimalismu, která se v posledních letech stále více ujímá, praví, že bychom se měli zbavit všeho nepotřebného. Hnutí minimalismu přináší nejen uklizený domov, ale také klidnější mysl.
Být minimalistou neznamená vzdát se pohodlí
Mnoho lidí má obavy, že minimalismus znamená žít v pustoší. Ale opak je pravdou. Minimalismus v interiéru není jen o tom, kolik věcí máme, ale také o tom, jak jsou uspořádány. Zajímavým faktem je, že Japonsko, kde minimalismus pochází, je zároveň zemí s nejvyšším počtem věcí v domácnostech na světě.
Orientace na jednoduchost a funkčnost může paradoxně vést k větší pohodlnosti. Místo přeplněných místností plných různých věcí se můžeme těšit na prostor, kde je každá věc na svém místě a má svůj funkční význam.
Zbavit se nadbytečných věcí ale není jen o úklidu prostoru, ale také o úklidu mysli. Ať už se rozhodneme pro jakýkoli styl života, měli bychom vždy pamatovat na to, že náš domov je naším útočištěm, místem, kde se cítíme pohodlně a klidně. Minimalismus nám pomáhá tento pocit ještě prohloubit a umožňuje nám soustředit se na to, co je skutečně důležité.