Kybernetický zloděj plenil bankovnictví napadením aktovky!

Tématem tohoto článku je neuvěřitelně originální způsob, kterým jeden kybernetický zloděj odcizil miliony z bankovních účtů. Tentokrát nevyužil sofistikovaného hackování nebo phishingových útoků, ale přistoupil k velmi neobvyklému triku – napadení aktovky!

Nový trik v sběratelství aktovek

Zloděj nejprve vytvořil podivně působící a zcela upravenou aktovku, kterou následně podstrčil obyčejnému zaměstnanci přední evropské banky. Tento pracovník nadšen přišel s úplně novým úložným systémem s aktualizovanou bezpečností a podnik se rozhodl ji hned použít. Jednalo se o chybu.

Banka ztratila miliony euro

Aktovka byla vybavená sofistikovaným čipem, který si okamžitě získal přístup do firemní sítě banky. Poté zloděj zahájil operaci přesunů peněz z různých účtů na účet vytvořený samotným zlodějem. Banka si ztrátu milionů eur všimla až týden po provedení útoku, načež utrpěla velkou image ztrátu a vznikl přirozený dotaz, jak je to vlastně možné.

Bezpečnost bankovnictví na hrubé trhlině?

Odborníci na kybernetickou bezpečnost i tento nový způsob útoku hodnotí jako stresující. Banky dnes musí čelit různým formám hrozeb, ale tento trik je zcela originální. Aby došlo ke zlodějovu útoku, musela se spáchat hned několik chyb současně: kolega za jejích opakování ani nenapadlo, že je aktovka infikována a systém úplně zdevastován,“ vysvětluje jedna z bankérských odbornic.

Bance se podařilo získat zpět ztracené miliony a také prokázat, že zloději páchají útoky skutečně stále v pokročilém online bankovnictví. Zároveň ale také vyvstala otázka, jak je to s její nedůvěryhodností.

Mohou aktovky být novým cílem kybernetických zločinů?

Je možné, že tento kybernetický zloděj otevřel novou vlnu způsobu, jak přistupovat k cenným informacím v dnešní digitální době? Jsou bankovní aktovky dalším potenciálním cílem útoků a je třeba investovat do zjišťování, zda jsou aktovky bezpečné? Tyto otázky a další zůstávají zatím nezodpovězené.

Přejít nahoru