Kuriozity zvířat: Zajímavosti o pandách

Pandy jsou roztomilá a oblíbená zvířata, která se na první pohled zdají být neškodná a klidná. Ale co všechno ještě o pandách nevíte? Přečtěte si o několika zajímavých faktech, které vás ohromí!

Pandy jsou masožravci?

Možná byste čekali, že pandy jsou zcela vegetariáni, ale opak je pravdou. I když se pandas se svou převážně bambusovou stravou řadí mezi býložravce, jejich strava je o něco pestřejší. Kromě bambusu jsou schopné sežrat i malá zvířata, jako jsou hlodavci nebo ptáci. Jejich zažívací trakt je však přizpůsoben převážně na stravu z bambusu.

Pandy mají šest prstů

Další zajímavostí je počet prstů, který mají pandy na předních tlapkách. Oproti většině ostatních savců mají pandas šest prstů. Tento unikátní anatomický rys jim pomáhá při sebrání bambusových výhonků a umožňuje jim lépe se držet větví stromů.

Pandy jsou nesmírně ohrožené

Pandy jsou symbolem pro ochranu ohrožených druhů. V současné době žije v přírodě jen asi 1800 divokých pand obřích. Jejich populace je nesmírně malá a to hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a pytláctví. Ačkoli se v posledních letech provádí mnoho opatření k jejich ochraně, stále je ohrožení mnoha faktory.

Pandy jsou velmi neohrabané

I když se podle svého vzhledu zdají pomalé a neohrabané, pandas jsou výborní plavci a ve vodě se cítí velmi dobře. Na souši se sice pohybují pomalu, ale v případě potřeby dokážou být velmi rychlí. Ta velikost a tloušťka jejich těla sice nevypadá, ale dokážou být velmi obratní.

Pandy jsou silné

I když na první pohled působí pandy jemně, jsou velmi silná zvířata. Vzhledem k jejich velikosti jsou schopny se pohybovat velmi rychle a při potřebě slouží jejich silná tlamka jako účinná obrana. Pandy mají silné čelisti a ostré drápy, což jim v případě nebezpečí pomáhá bránit se.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru