Kuriozity ze světa zvířat

Zvířata jsou fascinující stvoření a každý den nás překvapují svými neuvěřitelnými schopnostmi a zvláštními chováními. V tomto článku se podíváme na pět zajímavých kuriozit ze světa zvířat.

Hlemýžď, který běžel vrcholovou rychlostí

Jeden ze tří nejrychlejších hlemýžďů na světě byl nedávno objeven ve Francii. Tento malý slimák dosahuje úctyhodné rychlosti až 1 cm za sekundu. To může na první pohled vypadat jako pomalý pohyb, ale ve srovnání s jinými hlemýžďi je to doslova vrcholová rychlost. Jak tohle drobné zvířátko dokáže dosáhnout takového výkonu, zůstává záhadou pro vědce.

Žáby, které umí létat

Určitě jste slyšeli o létajících rybách, ale co říkáte na žáby, které dokáží přeletět několik metrů vzduchem? Ano, existují žáby, které jsou schopné vykonat skok až o 20krát delší, než je délka jejich těla. To jim umožňuje překonávat překážky a unikat predátorům. Toto jedinečné schopnosti mají například některé druhy dřevokazných žab žijících v Jižní Americe.

Nejstarší želva na světě

Želvám se říká i želví stáří a není divu. Některé jedinci dokážou dožít až 200 let. Ale největší překvapení čekalo na vědce, kteří před nedávnem objevili želvu, která je stará neuvěřitelných 400 let. Jedná se o druh Aldabra, který se vyskytuje na stejnojmenném atolli v Indickém oceánu. Je to zcela bez debaty nejstarší žijící tvor na naší planetě.

Medúza, která neumí zemřít

To vypadá jako hororový film, ale je to skutečnost. Ve světě zvířat existuje medúza nepokojná, která je prakticky nesmrtelná. Pokud je ohrožena nebo se dostane do nepříznivého prostředí, jednoduše dokáže přejít zpět na původní stadium, znovu se rozmnožit a začít od znovu. Tato zvláštní schopnost se nazývá transdiferenciace a je naprosto jedinečná v živočišné říši.

Jaká je nejrychlejší zvířecí superschopnost?

Kuriozit ze světa zvířat bychom mohli vyjmenovávat celé hodiny, protože se jedná o nekonečně bohaté téma. Každé zvíře má něco zvláštního, čím nás ohromuje. Ať už je to schopnost létat, dosahovat neuvěřitelných rychlostí nebo nemít prakticky žádné nepřátele. Některé z těchto superschopností byly přeneseny i do světa komiksů a superhrdinů. Jakou zvířecí superschopnost byste si přáli mít vy?

Přejít nahoru