Evropa byla náporem koronaviru velmi zasažena. Šíření viru se v jednotlivých zemích lišilo, ale velmi brzy se rozšířil do celého kontinentu. Unie reagovala na krizi průběžným koordinováním opatření a výměnou informací. Na začátku pandemie se EU společně rozhodla o uzavření vnějších hranic, což bylo klíčové pro omezení šíření viru.
V průběhu koronaviru EU podpořila výzkum vakcín, koordinovala rozvoz ochranných pomůcek a usilovala o shromažďování informací o průběhu pandemie. Byly zavedeny mnohé ekonomické opatření, aby se minimalizoval dopad pandemie na evropskou ekonomiku.
Změny ve společnosti
Covid-19 měl pro Evropu významné sociální dopady. Byly uzavřeny školy a univerzity, byly zakázány velké akce a sportovní události. Většina lidí musela změnit svůj každodenní život. Odcizení a izolace se staly běžnou součástí pro mnoho lidí, což mělo vliv na společenské struktury a vztahy.
Kromě toho, krize covidu-19 zvýraznila dlouhodobé společenské nerovnosti a stačila přinést na povrch mnohé problémy v oblasti zdravotnictví a sociálního zabezpečení. Byly odhaleny systémy, které byly neefektivní a nedostatečně připravené na tuto výzvu.
Výzvy v boji proti covid-19
Unie čelí mnoha výzvám v boji proti koronaviru. Tou největší je ochrana veřejného zdraví. Evropa musí zajistit dostupnost očkování, vyvinout účinnější zdravotnické postupy a podpořit prevenci.
Další výzvou jsou negativní vlivy v důsledku uzavření hranic, omezení cestování a uzavření ekonomik. Tyto dopady mohou mít dlouhodobé dopady na evropskou ekonomiku a na celkový život lidí. Další výzvou je i řešení stále se zvyšujícího počtu psychických problémů a nárůstu sociálního napětí.