Elektromobily – budoucnost nebo jen módní trend?

Máme tady novou éru automobilismu – éru elektromobilů. V posledních letech se na trhu objevilo stále více elektromobilů, výrobci je propagují jako budoucnost automobilismu a slibují, že díky nim přestanou města dusit smogem. Ale jsou elektromobily opravdu takovou vychytávkou, jakou se snaží výrobci působit?

Ekologie a uživatelská zkušenost

Elektromobily jsou čistá řešení pro mobilitu v městských oblastech – při provozu emisí nevypouštějí a tedy nezpůsobují škody na životním prostředí a zdraví lidí. Jízda s nimi je skvěle tichá, což oceňují i sami řidiči – bez hluku si mohou naplno užívat tichoustou jízdu volnými městskými ulicemi. Další velkou výhodou elektromobilů je nízká cena provozu, jelikož cena elektřiny je mnohdy nižší než cena benzinu a naftových produktů.

Uživatelská zkušenost je však silně závislá na výkonu baterie. Ta může nabídnout dostatečný dojezd, nebo se může stát, že řidiči budou muset neustále hledat nabíjecí stanice. Například u starších modelů se dojezd pohyboval kolem 100 km, při dnešním tahu na elektromobily už však vycházejí modely s dojezdem až 400 km.

Cena a srovnání s klasickými vozidly

Velkou nevýhodou elektromobilů zatím zůstává jejich vysoká pořizovací cena. Ceny se pohybují mezi 600 tisíc až dráž, z čehož je zatím investice do elektromobilu na delší trať než 5 let problematická.

Je třeba však vzít v úvahu, že cena stoupá s kapacitou baterie, což znamená, že při srovnání vozidel s podobnou kapacitou baterií už nemusí být elektromobil dražší než klasické vozidlo s konvenčním pohonem.

Podpora elektromobility

Zájem a podpora pro elektromobily však musí být podpořena i v rámci jednotlivých zemí, měst a obcí. Na rozdíl od klasických vozidel má elektromobil totiž potřebu nabíjecích stanic. Pokud je nebudou mít v dostatečném počtu, neobdrží dostatečnou podporu. V některých zemích se kromě sponzorovaných nabíjecích stanic objevují i možnosti již zmíněného nízkého cícení elektřiny pro domácnosti, kde je cena elektřiny opravdu nízká.

Budoucnost elektromobilů

Je zřejmé, že elektromobily určitě budou v budoucnosti hrát důležitou roli, ale ne zase každý se bude moci na elektromobil přeorientovat. Odpovědět si musí každý sám, zdali je pro něj výhodné vlastnit elektromobil a jakou spotřebu má ve svém bydlení. Záleží na množství faktorů – ve kterém kraji žijete, kolik ujíždíte, jakým tempem a hlavně jakou kapacitu elektromobilu budete potřebovat.

Elektromobily zahrnují exkluzivního luxusu i do práce

Existuje spousta značek, které se zaměřují právě na elektromobily a zkrátka a dobře nejsou klasickými auty, ale spíše “doplněním do bydlení” a prestiž. Stále oblíbenější se však stávají elektromobily i v průmyslu a jsou čím dál větší nutností pro řešení městského dopravního kolapsu.

Odpovědi na otázky, které mohou vzniknout

Je opravdu už nyní výhodné si pořídit elektromobil? Každý si musí odpovědět na tuto otázku sám, protože cena pořízení elektromobilu je stále značná. Výhodné to může být pouze v několika málo státech a záleží na mnoha faktorech – potřebě, kapacitě baterie, počtu nabíjecích stanic, a dalších.

Nemohu elektromobil někde jednoduše nabít? Bohužel to není tak jednoduché jako zatajit klasický benzín a nechat se vše natankovat. Musí být dodržena dostupnost elektřiny, takže když se chystáte na dalekou cestu, doporučujeme sledovat, kde a jaké nabíječky jsou v blízkosti.

Je elektromobil opakovatelně tak úsporný? Celková úspora závisí na mnoha faktorech – od vzdálenosti, kterou ujedete, po množství energie, kterou spotřebujete. Z důvodu nízké spotřeby se však zpravidla elektrický protějšek vede.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru