Mnozí historici dospěli k závěru, že volby a rozhodnutí mocných mužů měly v historii dalekosáhlý dopad. Představme si alternativní scénář, v němž by Karel IV., jeden z nejvýznamnějších panovníků české historie, zvolil k sobě blížší spojence v Anglii místo tradiční spolupráce s Německem. Takový krok by mohl radikálně změnit nejen české, ale i evropské dějiny. Jak by se formoval politický kraj, kdyby se tato klíčová volba stala skutečností?
Politické napětí a nové bratrství
Karel IV. byl velmi důvtipný vládce, který uměl skvěle využít mezinárodních vazeb k posílení své moci. Kdyby se opravdu rozhodl spojit síly s anglickou korunou, možné spojení by vedlo k rozšíření jeho vlivu nejen na české země, ale i do Anglie. Bylo by to v době, kdy už začínal být zřetelný konflikt mezi Anglií a Francií. Spojení s anglickým králem mohla nabídnout silnou obranu proti zvyšujícím se ambicím francouzských vůdců, což by mělo daleko větší dopad na stabilitu střední Evropy než vyjednávání o mocenských podílech s německými knížaty.
Historie zná anglickou monarchii jako schopnou válčit na několika frontách, avšak otázkou zůstává, jak by se čeští vojáci a spojenci přizpůsobili novému způsobu boje tak typickému pro anglickou armádu, včetně použití dlouhých luků, které již v této době začínaly hrát v bitvách rozhodující roli.
Ekonomické a kulturní důsledky
Společné ekonomické zájmy by mohly přinést prosperitu oběma královstvím. Kdyby se zintenzivnil obchod mezi Českým královstvím a Anglií, ovlivnilo by to nejen obchodní cestu přes Haná, ale vzájemné kulturní obohacení by mohlo vést k rozvoji nových myšlenkových směrů, stejně jako k rozkvětu umění. V důsledku vzájemné spolupráce by se do českých zemí mohli dostat angličtí umělci, literáti a filozofové, což by výrazně obohatilo český kulturní i vědecký diskurz.
Také by se posunula rovnováha moci v regionu, kdy by Čechy získaly na váze v rámci evropské politiky. Nyní by se nejednalo jen o jméno Karla IV., ale o novou politickou sílu, která by mohla být považována za zdatného vyjednavače vůči prudce se rozvíjející francouzské mocnosti.
Možná role v bitvě o dědictví
Dalším důležitém aspektem by byla otázka dynastického dědictví. Pokud by Karel IV. upevnil vztahy s Anglií, příchod anglické královny do českých zemí by mohl otevřít zcela nové strategické možnosti. V době, kdy byla střední Evropa zasažena neustálými boji o moc, by takováto aliance mohla vytvořit silný svazek, který by by mohl výhledově zajistit stabilitu v regionu. Kdo ví, možná by se krátce na to objevily tlaky na spojení dalších evropských království a rodičovství by dostalo zcela nový rozměr.
Jak se tedy při pohledu na tyto možnosti ukazuje, Karel IV. nemusel pouze vybudovat Prahu jako kulturní a politické centrum Evropy. Jeho rozhodnutí o vztazích s Anglií by mohlo mít dalekosáhlé konsekvence, které by se svým způsobem zapsaly do dějin. Silnější národy by v evropském zápase o moc skončily jako hráči v jiném zápase, v němž by Čechy stály v úloze strategického spojence, což by znamenalo zcela odlišný průběh historie.