Co by se stalo, kdyby se Praha stala hlavním městem Německa?

Vyjádření Karla Čapka o tom, že za Střední Evropu určitě patří Praha a pouze o několik let později byla anektována nacistickým režimem, nás nutí se zamyslet nad alternativními scénáři historie. Jedním z takových scénářů je otázka, co by se stalo, kdyby se Praha stala hlavním městem Německa?

Historický kontext

Po pádu první republiky v roce 1938 bylo území Československa rozděleno mezi Německo a Polsko. Zbytku území, které se stalo německým protektorátem, byla centrem Praha. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci se nacistická propaganda soustředila na utužení vztahů s Vídní a Berlínem, což v praxi znamenalo, že Čechy a Morava byly podřazeny potřebám nacistické říše.

Alternativní scénář

Ve scénáři, kdy se Praha stala hlavním městem nacistické říše, by se pravděpodobně centrum moci přesunulo z Berlína do Prahy. Německá nacistická vláda by přestěhovala své orgány do bytelných budov a paláců, které byly v té době k dispozici. Praha se tak stala hlavním městem Německa a tím i místem konání všech důležitých vládních jednání. Na pražský Hrad byl nainstalován nový režim a nacisté by postavili nové centrální budovy podél Vltavy. Hlavní město Německa by tak vypadalo jinak, než jak ho známe dnes.

Aktuální situace

Po většinu druhé světové války byla Praha osvobozena a nacistický režim svržen. Nicméně to neznamená, že Praha není poznamenána německou okupací. Naopak, nacistická říše se snažila přesunout své bohatství a kulturní dědictví do hlavního města, což znamená, že stále máme mnoho kulturních památek, které nás upomínají na tmavou historii města.

Možné otázky a odpovědi

Mohli bychom si dnes představit Prahu jako hlavní město Německa?

Představit si to můžeme, ale je to málo pravděpodobné. Současné politické klima ve světě se přiklání k decentralizaci moci a tím se i centra moci ve většině zemí staly menší.

Jaké by byly dopady na českou kulturu a jazyk, kdyby Praha byla centrem nacistické říše?

Spoustu kulturních událostí by se sice uskutečnilo a zakládání dalšího uměleckého dědictví by bylo realizováno v Německu, nicméně to by mělo za následek, že česká kultura by byla podřazená a jazyk by se mohl změnit.

Co by se stalo, kdyby Praha zůstala bez nacistické okupace?

Je těžké si představit scénář, jak by Praha mohla vypadat bez nacistické okupace, nicméně možností by bylo mnoho, Praha by si uchovala svou kulturní, historickou a hospodářskou hodnotu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru