Brazilská džungle se proměnila v rajský ráj pro turisty

Přírodní krása brazilské džungle je nyní přístupná i pro běžné turisty. Díky výstavbě luxusních hotelů a turistických zařízení se tento kdysi nedotčený a tajemný kout světa stal oblíbenou destinací mezi dovolenkáři. Nyní si zde můžete užívat krásu pralesa při každodenních junglových výletech, a zároveň se luxusně ubytovat a nažívat všech pohodlí moderní doby. Co ale tento zásah znamená pro přírodní harmonii a původní obyvatele?

Obyvatelé džungle bojují o svou kulturu

Příchod turistů a rozvoj turistického průmyslu přináší do života původních obyvatel džungle dramatické změny. Některé kmeny již musely opustit své tradiční sídlo a migrovat do jiných částí lesa. Ostatní kmeny se buď musí přizpůsobit novým podmínkám nebo úplně ztrácejí svou kulturu a tradice. Jaká je tedy cena, kterou platíme za pohodlí a luxus turistů?

Zmizelé exotické druhy

Navštěvování džungle turisty představuje velké riziko pro mnoho zdejších druhů rostlin a zvířat. Tito turisté sem totiž přinášejí nejen vlastní biologické druhy, ale také nechtěně distribuují exotické druhy, které se následně mohou stát invazními a ohrozit původní biodiverzitu. Například nekontrolovaný turismus je vinou úniku zvířat do volné přírody jednou z hlavních příčin rozšíření invazních druhů hadů v dané oblasti. Co se tedy stane s původní, unikátní flórou a faunou džungle?

Ekologické dopady stavebního boomu

Výstavba luxusních hotelů a turistických zařízení nepřináší jenom pozitiva. V rámci stavebního boomu dochází k masivnímu kácení stromů a ničení přírodního prostředí. Zatímco dříve byla brazilská džungle symbolem nedotčeného ráje na Zemi, nyní se stává předmětem komerční výstavby a tím i těžby dřeva. Jaké tedy nesmazatelné stopy zanecháváme za sebou pro další generace?

Důsledky na klimatickou změnu

Znehodnocování přírodních zdrojů brazilské džungle může mít vliv také na globální klimatickou změnu. Tato oblast je totiž označována jako plíce světa, neboť produkuje obrovské množství kyslíku a zároveň slouží jako přírodní filtr pro odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry. Pokud se tedy džungle dostane pod větší tlak ze strany turismu a průmyslu, může to mít vliv na kvalitu ovzduší a globální teplotní rozdíly. Jsme si schopni zodpovědně užívat přírodní krásy, které nám svět nabízí?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru