Bezpečnost na sjezdovkách – přehled výbavy pro bezpečný zimní sport

Kontola výbavy – ochrana hlavy

Lyžařská helma by měla být základem vaší výbavy. Nezáleží na náročnosti sjezdovky, helmu si vybírejte podle velikosti hlavy a certifikace, která Vás ochrání nejen při pádu, ale i při srážce s jiným lyžařem či překážkou. Helmy nabízejí různé modely – nabízí se i helma s protektorem brady, který chrání hlavu a obličej.

Brýle – nevynechat

Pokud již používáte helmu, neměli byste zapomenout na lyžařské brýle. Ty by měly sedět pohodlně a chránit před sluncem, větrem, sněhem, avšak také odpružit dopad v případě nárazu. Brýle je dobré vybírat podle aktivity, kterou plánujete vzhledem k podmínkám na sjezdovce – rozměr, tvar a filtr brýlí závisí na aktuálních podmínkách.

Zuby si chráníme – chrániče chrupu

Nejčastěji se při pádu zraní oblast obličeje a úst. Proto je dobré myslet na to, že lyžíři by si měli pořídit speciální chrániče chrupu, které ochrání v případě nárazu, střetu, nebo dokonce i v případě kolize s jiným lyžařem.

Potřebné oblečení

Kromě vybavení, uvedeného výše, je pro lyžování nezbytné i základní oblečení – bunda s kapucí, nepromokavé kalhoty, ponožky, rukavice. Vybírat je samozřejmě nutné podle teplot a podmínek, ve kterých budete lyžovat. Oblečení by mělo být pohodlné, ale zároveň funkční, aby Vás udrželo v teple a zůstalo suché.

Lyžařské hole a boty

Lyžařské hole by měly být podle Vaší výšky a boty by měly sedět pohodlně, ale zároveň by měly chránit před nástupem chladu či sněhu. Hlavním kritériem volby bot na lyže by mělo být kvalitní tepelné izolace a dobrého uložení.

Zimní sporty

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru