Bezpečné používání internetu pro děti

Děti denně tráví spoustu času před počítačem a mobilními zařízeními. Je důležité jim vštěpovat základní pravidla pro bezpečné používání internetu. V tomto článku najdete několik tipů, jak chránit děti před nebezpečnými situacemi na internetu.

Základní pravidla bezpečného používání internetu

Je důležité si uvědomit, že na internetu je spousta nevhodného obsahu a lidí, kteří chtějí zneužít důvěřivost dětí. Dětem proto vysvětlete, že se na internetu mohou setkat s nebezpečím a naučte je základním pravidlům:

  • Nepřijímat žádné neznámé kamarády na sociálních sítích
  • Nesdílet osobní údaje s neznámými lidmi
  • Nikdy se nesejdou s neznámým člověkem, kterého poznali přes internet
  • Neničit cizí majetek, tedy neposílat hromadně spam, viry a podobně

Kontrola obsahu

Kontrola obsahu, který děti sledují, je velmi důležitá. Nainstalujte na zařízení, které používají, bezpečnostní software, který naruší pokusy o vyhledávání dospělého obsahu v prohlížečích. Zároveň využijte funkci rodičovského dohledu, kterou nabízí většina zařízení a systémů. Tato funkce vám umožní omezit obsah, který mohou děti vidět nebo používat.

Online hry

Doporučujeme vám vybrat hry, které jsou vhodné pro děti. Na internetu najdete spoustu stránek, kde si mohou děti zahrát bezpečné hry a zároveň se učit nové věci. Je ale důležité si vybrat kvalitní stránky, které jsou ověřené.

Monitorování aktivity

Pravidelné monitorování aktivity dětí na internetu je velmi důležité. Sledujte, jaké stránky navštěvují, koho přidávají jako kamarády a zda nezveřejňují své osobní údaje. Dále je vhodné nainstalovat aplikaci, která bude ukládat historii navštívených stránek a aktivit na sociálních sítích.

Co dělat když se dítě setká s nebezpečným obsahem nebo lidmi?

Je důležité si uvědomit, že se může stát, že dítě se na internetu setká s nevhodným obsahem nebo lidmi. V takovém případě je nejlepší situaci řešit s dítětem. Vysvětlete mu, kde jsou hranice, které nesmí překročit a podpořte ho v tom, aby Vás informoval o nevhodných situacích. V případě obtěžování nebo vyhrožování kontaktujte příslušné orgány.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru