V dějinách je mnoho významných událostí, které zásadně ovlivnily vývoj světa. Jednou z nich bylo Pražské jaro v roce 1968, kdy se v Československu prosadila snaha o reformy a demokratizaci. Ale co by se stalo, kdyby Pražské jaro nebylo potlačeno a reformní tendence trvaly déle? O tomto zajímavém scénáři si dnes povíme více.
Zachování reformního procesu
Ve scénáři, kdy Pražské jaro pokračuje, by došlo k dalšímu posilování reformních tendencí. Byly by provedeny další změny ve státním aparátu, ekonomice i společnosti jako celku. Cenzura by byla omezována, větší svoboda projevu by umožnila rozvoj mediální kultury a umění. Československo by vstoupilo do světových dějin jako příklad přechodu od totalitního režimu k demokratickému systému.
Mezinárodní reakce
Pokračování Pražského jara by nepochybně přitáhlo pozornost celého světa. Mezinárodní společenství by bylo rozdělené – některé země by novou československou vládu podpořily a nabídly pomoc, jiné by se naopak postavily proti a usilovaly o její potlačení. Vztahy se Sovětským svazem by se v mnoha případech zhoršily, avšak zároveň by se objevily nové partnery, kteří by byli ochotni spolupracovat s nově ustaveným politickým systémem.
Domácí vývoj
Pokračování Pražského jara by se nelíbilo konzervativním silám v Československu. Vnitřní politické spory by se dále prohloubily a konflikty by byly na denním pořádku. Na druhou stranu by se ze země nestávala izolovaná pevnost, ale demokratický stát se silnou ekonomikou, který by se mohl rovnat zemím Západu. Změny v politice by se projevily i ve společnosti, která by se postupně otvírala světu.
Nová éra
S pokračováním Pražského jara by nastoupila nová éra historie. Československo by se stalo vzorem pro další země ve východním bloku, které by získaly odvahu prosazovat svobodu a demokracii. V důsledku toho by se poměry v celé Evropě změnily, a to nejen politicky, ale i ekonomicky a společensky. Svět by vypadal zcela jinak, než jak ho známe dnes.