10 zajímavých faktů o Kanadě a USA, které neznáte

Maple syrup nejvíce konzumuje Kanada, ale nevyrábí ho pouze oni

Kanada produkuje 70 % celosvětového objemu javorového sirupu, ale ne všechno sladidlo pochází pouze z této země. Javor roste také v USA, Číně a v Evropě. Kanadský sirup je však stále považován za nejkvalitnější díky geografickým a klimatickým podmínkám, které zaručují optimalní podmínky pro růst stromů.

Řeka vyschlá během jedné noci

Roku 2016 se stalo něco úžasného a tragického zároveň. Řeka Slims, která proudila z Aljašky do Yukonu v Kanadě, vyschla během jedné noci. Stalo se tak díky globálnímu oteplování, kdy se ledovce v nadmořské výšce rozplynuly dříve, než bylo obvyklé a řeka tak přestala mít zdroj vody.

Bryndza je zakázaná v USA

Bryndza je tradiční sýr, který se vyrábí v horách ve střední Evropě, zejména na Slovensku a v Rumunsku. Sýr se vyrábí z ovčího nebo kozího mléka a je součástí mnoha tradičních pokrmů. Nicméně v USA je jeho prodej zakázán kvůli původu a možnému znečištění patogenními bakteriemi.

New York měl být hlavním městem USA

Při vzniku Spojených států byla New York nejsilnějším městem a ekonomickým centrem, a proto byla zvažována možnost, že jí bude svěřen titul nejvyššího města. Nicméně Washington se stal hlavním městem, protože se nachází blíže k jihu a také bylo politické rozhodnutí potřebné k výstavbě nového města.

Útok na Perl Harbor nebyl první útok Japonců na USA

Než k útoku na Perl Harbor došlo roku 1941, Japonci již několikrát zaútočili na americký kontinent. V letech 1940 a 1941 zaútočili na americké lodě v Pacifiku a také ovládli několik atolů v Tichomoří. Tyto útoky byly sice menší, ale naznačily, že konflikt mezi USA a Japonskem může být jen otázkou času.

Nejstarší nacional park vznikl v USA

Yellowstone National Park je nejstarším national parkem na světě a byl založen roku 1872. Nachází se na území Wyomingu, Montany a Idaho a každoročně ho navštíví miliony turistů. Park je známý pro své geotermální oblasti, vodopády, jezera a rozmanitou faunu.

Symbol USA byl téměř krokodýl místo orla

Ben Franklin navrhoval, aby krokodýl byl symbolem USA a nikoli orel, protože krokodýl je silný a krysy mají ho rády. Nicméně kontext keramického obrazu, na kterém se orlí hlava objevila, byl natolik silný, že se orlovi podařilo převzít pozici společenského symbolu.

Chicagská věž se naklání víc než věž v Pise

Věž v Pise je slavná tím, že se naklání, ale to je nic proti Chicagské věži, která ve své nejzazším bodě kloní dokonce o 1,4 metru. Věž se nachází na Michigan Avenue v Chicagu a je korunována vysokým stínítkem, který přispívá k tomu, aby se nakláněla.

Mráz na Aljašce dokáže sušit prádlo v okamžiku

V extrémních podmínkách je možné všechno, včetně sušení prádla během okamžiku. Na Aljašce, kde mohou teploty klesnout pod -40°C, je to každodenní záležitost. Lidé prádlo vyvěšují venku a v mrazu ho suší během několika vteřin.

USA má největší počet vězeňských místností na světě

Spojené státy jsou zemí, která má největší počet vězněných lidí na světě. To znamená, že USA také potřebuje velké množství místností, aby tyto lidi ubytovala. A tak stávají vězeňská zařízení největšími majiteli nemovitostí v zemi.

unikátní

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru