10 tipů, jak zdravě jíst i během náročného pracovního dne

Není snadné v dnešní uspěchané době dodržovat zdravou stravu při plném pracovním vytížení. Špatné stravovací návyky mohou způsobovat různé zdravotní potíže od nadváhy až po vyčerpání. Nicméně zdravě stravovat se dá i při náročném pracovním dni. V tomto článku najdete několik užitečných tipů jak přebrodit celý den a zároveň nezatěžovat organismus nadbytečnými kaloriemi.

Zapomeňte na fast food

Jídlo z fast foodových řetězců obsahuje často velké množství kalorií, tuků a cukrů. O takovém jídle se často mluví jako o prázdných kaloriích, což znamená, že jídlo sice dodá tělu energii, ale neváže se k němu žádná nutriční hodnota. Proto byste měli sáhnout po jídle, které obsahuje maximum živin.

Budujte si své menu

Pokud máte na daném místě jídlo k dispozici a můžete si ho sami poskládat, snažte se vybrat pokrmy, které obsahují hodnotné živiny jako bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Tato jídla mohou zahrnovat celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu, luštěniny a jogurt. Také se vyhněte nasytit se nápoji jako jsou káva, alkoholické nápoje, sladké nápoje a limonády. Nápoji obsahují velké množství cukru a kalorií.

Mnoho malých porcí místo jedné velké

Místo snědení jednoho velkého oběda se snažte jíst malé porce jídla během dne. Vaše tělo tak plně využije energii a vy se budete cítit celý den méně „plní“. Navíc snězení něčeho malého každé 2-3 hodiny pomáhá udržovat stabilitu vašeho cukru v krvi, což pomáhá předcházet vzniku diabetu.

Přineste si oběd z domu

Když si připravíte jídlo sám, můžete si být jisti, že v něm nejsou žádné skryté tuky či cukry. To znamená, že můžete sníst i tzv. „nabité jídlo“, což je jídlo, které obsahuje maximum živin v poměrně malém objemu. Se správně připravenými obědy z domova také šetříte peníze.

Dejte přednost neupraveným potravinám

Potraviny, které nebyly upraveny či zpracovány, obsahují více nutričních hodnot než ty, které jsou zpracovány. Pokud to jde, dejte proto přednost např. čerstvému ovoci nebo zelenině.

Dbejte na dostatek tekutin

Pití dostatečného množství tekutin je důležité pro udržení správného množství vody v těle. Pokud pijete vodu, ovocné šťávy či bylinkové čaje, má to navíc pozitivní vliv na váš metabolismus.

Omezte konzumaci cukru

Některé studie ukazují, že příliš mnoho cukru v naší stravě může způsobovat různé zdravotní problémy. Pokud možno, omezte konzumaci cukru na minimum a raději zvolte přírodně slazené potraviny jako např. ovoce.

Snažte se jíst různorodě

Snažte se, aby vaše jídelníček obsahoval co nejvíce různých druhů potravin. Každá potravina má jinou výživnou hodnotu, takže větší rozmanitost znamená rozmanitost živin pro vaše tělo.

Zdravé svačiny a nápoje

Dbejte na zdravé svačiny a nápoje. Místo čokolád, sušenek a dalšího nezdravého pečiva zvolte raději ovoce, müsli tyčinky, sušené ovoce atd.

Pohybujte se

A nakonec ale nejméně důležitě – pohybujte se. I když posilování a přílišná fyzická námaha vám možná v pracovním prostředí nevychází, zkuste najít alespoň krátké okamžiky volna a udělat si pěší výlet nebo se protáhnout. Pravidelný pohyb totiž podporuje zdravý životní styl nejenom během náročného pracovního dne.

zdravé jídlo

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru